Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Μετονομασία των ΙΕΚ σε Σχολές Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης

Μετά την δημοσίευση του νόμου 5082/2024 (ΦΕΚ 9/19-01-2024) του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού με θέμα “Ενίσχυση του Εθνικού Συστήματος Επαγγελματικής Εκπάιδευσης και Κατάρτισης και άλλες επείγουσες διατάξεις”, το “Δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης Ηγουμενίτσας” (Δ.Ι.Ε.Κ. Ηγουμενίτσας), μετονομάζεται σε “Δημόσια Σχολή Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης Ηγουμενίτσας” με συντομογραφία “Δ.Σ.Α.Ε.Κ. Ηγουμενίτσας“.

Βασικοί στόχοι της Δημόσιας Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης Ηγουμενίτσας είναι η συνεχής αναβάθμιση των υπηρεσιών της καθώς και η προσφορά ποιοτικής κατάρτισης στον ενήλικο πληθυσμό της ευρύτερης περιοχής. Η μονάδα μας επιδιώκει μέσα από τις συνεργασίες με φορείς και επιχειρήσεις της περιοχής δραστηριοποίησης, να προσαρμοστεί στις νέες απαιτήσεις της αγοράς εργασίας και να δώσει στους σπουδαστές της ευκαιρίες για επαγγελματική αποκατάσταση και εξέλιξη.